Café: Fantasier over menneskelige hændelser - foredrag om den oversete kunstner Kujahn Blask

Café: Fantasier over menneskelige hændelser - foredrag om den oversete kunstner Kujahn Blask

Café: Fantasier over menneskelige hændelser - foredrag om den oversete kunstner Kujahn Blask

Torsdag 8. maj 2025, kl. 14:00
Kirkeladen, Gl.Ringstedvej 65, 4300 Holbæk
Kathrine Børlit Nielsen
gratis

Den tyske kunstner Kujahn Blask (1902-1970) immigrerede til Danmark i 1934. Som politisk flygtning og fattig enlig mor til fire lå det ikke i kortene, at hun skulle få en kunstnerkarriere. Alligevel ender hun med at udstille på lige fod med kunstnere som Asger Jorn, Else Alfelt og Carl-Henning Pedersen. 

Forfatter og kunsthistoriker Kathrine Børlit Nielsen har skrevet bogen Fantasier over menneskelige hændelser, hvor hun kortlægger Kujahn Blasks liv og værk, og til denne torsdagscafé introducerer hun os til historien om den usædvanlige billedkunstner, der lykkedes på trods af meget vanskelige livsvilkår. 

Kom og hør den inspirerende historie om en glemt pioner og hendes betydning i dansk kunst.

Efter foredraget kan bogen købes til særpris 150 kr.

Torsdagscafé

Torsdagscaféen er et varmt og hyggeligt tilbud til alle, der har lyst til en inspirerende eftermiddag med godt selskab. Hver gang byder vi på et spændende foredrag, en kop kaffe og muligheden for at få en dejlig stund sammen med andre. Ofte synger vi også fællessang, så kom og vær med til en opløftende eftermiddag i godt fællesskab!

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed
  Tveje Merløse Kirke                                                                 
                                        
       Tveje-Merløse 12                                                                +45 59 43 24 53   /    7275@sogn.dk
                                                   
       4300 Holbæk                                                                 CVR.NR 68966728 / EAN: 5798000859258